Przeskocz do treści

Earl grey idealny na każdą okazję

Ciekawe historie pochodzenia earl grey

Herbaty świata obejmują bardzo wiele różnych smaków. Jedne są mniej znane, innych próbował każdy miłośnik herbaty. Do tej drugiej grupy należy earl grey. Napój ten łączy w sobie elegancję i tradycję. Charakterystyczny aromat bergamotki jest charakterystyczną cechą tej mieszanki. Dzięki temu stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych naparów na świecie. Ta herbata czarna posiada intrygujący smak. Do tego niesie ze sobą ciekawą historię swojego pochodzenia.

Początki earl grey sięgają XIX wieku. Sama nazwa nawiązuje do Charlesa Greya, 2. hrabiego Grey, brytyjskiego premiera w latach 1830-1834. Do końca jednak nie wiadomo jak powstała omawiana herbata. Jest bowiem kilka legend dotyczących tego tematu. Najbardziej popularna opowiada o prezencie, który hrabia otrzymał od chińskiego dyplomaty. Prezent miał być wyrazem wdzięczności za jakąś polityczną przysługę. Była to mieszanka czarnej herbaty aromatyzowana olejkiem z bergamotki. Jest to jednak tylko jedna z opowieści, jaka jest prawda – nie wie nikt.

Wyjątkowa herbata z bergamotką

Wystarczy powąchać susz bądź gotowy napar, aby przekonać się o wyjątkowości tej herbaty. Kluczem jest tutaj bergamotka. Ten cytrusowy akcent nadaje herbacie orzeźwiający, lekko kwaskowaty smak. Idealnie równoważy głębię czarnej herbaty. Tradycyjnie earl grey była przygotowywana na bazie czarnej herbat Keemun lub Ceylon. Z biegiem lat pojawiły się jednak inne wariacje. W sprzedaży jest nawet biała i zielona herbata z bergamotką.

Wizualnie earl grey prezentuje się z klasą. Liście często błyszczą bowiem złotymi i brązowymi odcieniami, a po zaparzeniu uwalniają głęboki bursztynowy kolor. Aromat bergamotki jest natychmiast rozpoznawalny. W smaku można odnaleźć goryczkę herbaty czarnej i posmak cytrusów. Dzięki temu jest to napój orzeźwiający. Najczęściej pije się go na gorąco. Jednak równie dobrze sprawdza się w herbatach mrożonych.

Kultura picia herbaty

Earl grey świetnie wpisuje się w kulturę picia herbaty. W Wielkiej Brytanii ta dobra herbata często towarzyszy tradycyjnemu popołudniowemu "tea time". Jest podawana w eleganckich salonach, ale też w codziennych domowych warunkach. Często towarzyszy jej dodatek mleka lub cytryny.

Z biegiem lat herbata czarna z bergamotką zyskała międzynarodowe uznanie. Stała się popularna jako napój, a także jako element deserów. Znaleźć więc ją można w zwyczajnych ciastkach czy wyrafinowanych kremach. Charakterystyczny smak znalazł uznanie smakoszy na całym świecie. Również w naszym kraju najlepsze herbaty obejmują earl grey.